Najnowsze metody usuwania i nakładania powłok malarskich

Na karcie technicznej produktu można znaleźć wytyczne w zakresie sposobu nakładania i usuwania powłok malarskich. Są one uzależnione od rodzaju podłoża oraz stosowanej farby. Najnowocześniejsze metody mają za zadanie skrócić zarówno proces nakładania, jak i zdejmowania produktu oraz poprawić i ułatwić jakość jego wykonania.

Kategoria: Blog

Malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe stosowane jest między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i meblarskim. Polega ono na stosowaniu natrysku elektrokinetyczne albo elektrostatycznego i jest świetną alternatywą dla malowania farbami rozpuszczalnikowymi. Na oczyszczony, uziemiony metalowy przedmiot w specjalnej kabinie do malowania nakłada się farbę w proszku. Następnie pomalowaną część suszy się w specjalnie przeznaczonym do tego piecu. Pod wpływem temperatury rzędu 200 stopni Celsjusza powłoka topi się i utwardza. Metoda proszkowa pozwala uniknąć zacieków, marszczeń i wszelkich nierówności. Ponadto takie powłoki chronią metal przed korozją i promieniowaniem UV.

Metoda kataforetyczna

Metoda kataforetyczna polega na zastosowaniu podkładu przed malowaniem nawierzchniowym. Metalowy przedmiot zanurza się w roztworze, przez który przepływa prąd. Następnie napięcie zostaje wyłączone, a cząsteczki farby osadzają się równomiernie po całej powierzchni detalu. Dzięki temu, że cząsteczki przemieszczają się po liniach pola elektrycznego, barwnik porywa nawet trudnodostępne miejsca.

Piroliza

Pirolizą nazywamy metodę usuwania starych warstw farby, podczas którego dochodzi do rozkładu związków organicznych pod wpływem wysokiej temperatury. Jest to metoda, która doskonale sprawdza się w przypadku detali mocno zabrudzonych lakierem. Poszczególne elementu poddawane są obróbce cieplnej w specjalnie przystosowanym piecu do pirolizy. Piec rozgrzewa się w tym celu do 430 stopni Celsjusza i odcina się dopływ tlenu. Piroliza dokładnie oczyszcza detale, jednocześnie nie prowadząc do odkształceń i zmian właściwości materiałów, które są jej poddawane. Metoda pirolizy sprawdza się przede wszystkim przy usuwaniu lakieru z krat, stelaży, felg samochodowych, płotów, konstrukcji stalowych i aluminiowych.