Malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe jest nowoczesną technologią, która służy do dokładnego pokrycia metalowej powierzchni farbą. Skorzystanie z tej metodzie pozwala na uzyskanie lepszych i bardziej odpornych powłok. Stosowane jest ono przede wszystkim w przemyśle meblarskim, elektronicznym i motoryzacyjnym.

Kategoria: Blog

Przebieg procesu malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to sposób pokrycia powierzchni proszkiem, który jest np. mieszanką pigmentu i żywicy. Malowane elementy pokrywane są metodą natryskową, elektrostatyczną lub elektrokinetyczną. Przeprowadza się je w specjalnie przeznaczonych do tego kabinach do malowania proszkowego. Powierzchnia malowana musi zostać najpierw oczyszczona, odtłuszczona i sprawdzona. W przypadku powierzchni naprawianych należy upewnić się, czy powierzchnia całego przedmiotu pokryta jest warstwą przewodzącą prąd elektryczny.  Nałożenie farby musi odbywać się w specjalnej komorze, która dzięki systemowi wentylacji z filtrami zapewnia odpowiednią czystość. Farbę nanosi się przy użyciu specjalnych dyszy o odpowiedniej średnicy. Po pokryciu przedmiotu farbę należy utrwalić. Robi to się w wysokiej temperaturze odpowiednio dobierając czas wygrzewania. W takich warunkach dochodzi do przejścia proszku w formę ciekła, która dokładnie wypełnia mikroszczeliny. Obniżanie temperatury powoduje stopniowe zastyganie farby i wytworzenie trwałej, świetnie przylegającej i jednorodnej powłoki.

Zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe znajduje zastosowanie przy pokrywaniu warstwą farby elementów z aluminium, stali, mosiądzu i żeliwa. Malowanie natryskowe pozwala na dokładne pomalowanie nawet skomplikowanych powierzchni. Ponadto powierzchnie malowane przy użyciu farby proszkowej są odporne na wysoką temperaturę, korozję, uszkodzenia mechaniczne i chemikalia. Malowanie proszkowe ma również pozytywny wpływ na środowisko. W trakcie malowanie nie występuje emisja rozpuszczalników. Ważny jest również fakt, że dzięki specjalnej technologii malowania, farba wykorzystywana jest praktycznie w 100%.